سبک های خبر

سبک های خبر

عنوان: سبک های خبر

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 24

توجهاین تحقیق در مورد سبک های خبر می باشد و پس از معرفی آن ها، به بیان ویژگی ها و بررسی هر کدام از آن ها می پردازد. این تحقیق به دانشجویان رشته های مدیریت ، روابط عمومی، فناوری اطلاعات و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه

مناسب ترین زاویه دید از نظر مخاطب ارزش خبری است. در خبر باید بخشی برجسته شود که ارزش خبری بیشتری نسبت به باقی ارزش‌های خبری داشته باشد. عوامل مختلفی وجود دارد که نشان دهید یک رویداد ارزش خبری دارد یا خیر .

وجود اختلاف نظر و تقابل، بروز رویدادی غیر عادی، شخص، موسسه یا مکان مهم و برجسته‌ای که نامش برای مردم آشنا باشد، مجاورت، علاقه شخصی یا وقتی موضوعی ارتباط مستقیمی با مخاطب پیدا می‌کند، جذابیت انسانی، خطوط زمانی (موضوعی که تازه اتفاق افتاده و شروع به اتفاق افتادن کرده است)، تغییر، تاثیر مستقیم بر زندگی مخاطب، خشونت و درام از مواردی هستند که در مواقع خاص دارای ارزش خبری هستند .

اخبار مختلف با توجه به ویژگی هایشان به سبک های متفاوتی تقسیم بندی می شوند که در این تحقیق آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

عناصر خبری :

كجا؟ هر رويدادي از وجه مكاني براي خودش يك محل وقوع دارد. عنصر كجا از آنجا كه محل رويداد را مشخص مي كند از اهميت برخوردار است.همان طور كه در قسمت ارزشهاي خبري بيان شد، عنصر كجا از لحاظ مجاورت در دو شكل جغرافيايي و معنوي بروز مي كند.

اطلاعات مربوط به عنصر كجا به ويژه اگر اين عنصر شناخته شده نباشد ، بايد به طرز تفصيلي تر ارايه شوند. به عنوان مثال اگر محل رويداد در كشور كوچك و گمنام “بوركينافاسو” است ، بايد به مخاطب توضيحاتي در مورد موقعيت جغرافيايي آن ارايه شود .

كي؟ در اين بخش بايد به اين مساله توجه داشته باشيد كه اگر اتفاقي تازه رخ داده باشد ارزش خبري “تازگي” در آن وجود دارد، حتما بايستي زمان آن را در همان پاراگراف اول به خواننده متذكر شويد. در مجموع ، رويدادها را نبايد بدون زمان ارايه كرد. خواننده بايد از زمان وقوع رويداد (گذشته ، حال ،  آينده) اطلاع داشته باشد .

چه؟ اين عنصر عمدتا بر ماهيت رويدادي كه قرار است به خبر تبديل شود ، متمركز است. اين عنصر و عنصر پيشين كه معمولا از مهمترين عناصر خبري هستند. به در خبر نويسي عنصر (چه؟) به “ماهيت و فعليت” رويداد مربوط مي شود ، خواه فعلي صورت پذيزد يا نپذيرد .

در يك خبر چند عنصر (چه؟) ممكن است وجود داشته باشد. از ميان مطالب متعدد (چه ها؟) بايد آن موردي را انتخاب كرد كه داراي ارزش خبري بيشتري داشته باشد. به عنوان مثال ، اگر رويداد حاوي ارزش در برگيري است بايد كوشيد آن را به طرز روشني در ليد نشان داد.

به اين مثال كه توسط دكتر”نعيم بديعي” و” دكترحسين قندي” در كتاب روزنامه نگاري نوين ارايه شده توجه كنيد.سوژه مدير نمايشگاه بازرگاني ايران در كويت است .

كه؟… (نام و نام خانوادگي) مدير نمايشگاه بازرگاني

چه؟  پايان كار نمايشگاه

چه؟  فروش بالغ بر ۵ ميليون دلار كالا در محل نمايشگاه

چه؟  امضاي قرار داد صدور بيش از ۴۵۰ ميليون دلار كالا به كويت

چه؟  بازديد بيش از ۶۵۰ هزار نفر از مردم كويت از نايشگاه

چه؟  اعلام خبر برگزاري نمايشگاه ديگري در كويت

در اين مصاحبه ، مطالب متعددي (چه؟) بيان شده است اما با توجه به ارزشهاي در برگيري ، فراواني و تعداد و تازگي ، مطلب “‍فروش بالغ بر ۵ ميليون دلار كالا در محل نمايشگاه” و سپس “امضاي قرا داد صدور بيش از ۴۵۰ ميليون دلار كالا به كويت” از ديگر مطالب مهمتر است .

چرا؟  چگونه؟ اين دو عنصر جنبه هاي تحليلي و توصيفي رويداد را تبيين مي كنند. چرا؟  و چگونه؟  در بيشتر مواقع با ديدگاههاي شخصي خبرنگار – خواسته يا ناخواسته –آميخته مي شوند. در واقع همه آنچه درباره بي طرفي خبري ، عيني گرايي و پرهيز از جانبداري خبري بيان مي شود از همين دو عنصر ناشي شده است .

ممكن است روزنامه نگار از چگونگي و نحوه بروز يك رويداد خبر داشته باشد اما از چراي آن چيزي نداند و يا  بر عكس از چراي اتفاق مطلع باشد اما از چگونگي وقوع آن بي خبر باشد. در اين مورد ، روزنامه نگاران مجرب و ورزيده تلاش مي كنند تا جامع ترين اطلاعات را در مورد تك تك عناصر خبري به دست آورند و بهترين و جذاب ترين اين اطلاعات را در پاراگراف نخستين خبر و يا در يتير آن به كار گيرند ، تا خوانده را به خواندن آن ترغيب كنند .

فهرست مطالب

مقدمه
عناصر خبری
الف – سبک های کلاسیک
سبکهای کلاسیک خبرنویسی در میان روزنامه نگاران
خبر محض و هنجار طبیعی
سبک هرم وارونه
معایب سبک هرم وارونه
سبک تاریخی
معایب سبک تاریخی
سبک تاریخی به همراه لید
سبک پایان شگفت انگیز
سبک بازگشت به عقب و سبک تشریحی
ب – سبک های مدرن خبرنویسی
منابع

«جهت دانلود فایل اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

43 − = 35