برگزاری جشنواره و سمینار

برگزاری جشنواره و سمینار

عنوان: برگزاری جشنواره و سمینار

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 19

در این تحقیق به مراحل برگزاری جشنواره و سمینار پرداخته شده و به طور کامل وظایف افراد مختلف در برگزاری این مراسمات را بیان می نماید.

مقدمه

برگزاری همایش ها و نشست های علمی و آموزشی در رشد و اعتلای فرهنگ جامعه نقشی بی بدیل دارند. اما قبل از هرگونه برنامه ریزی باید این را در نظر داشت که هدف از این همایش و نوع همایش چیست .همایش میتواند بنیادی , کاربردی و یا توسعه ای باشد.شکل همایش میتواند بصورت سمینار ,   کنگره  و یا گفتمان میزگرد باشد .

برگزاري همايش و سمينارهاي علمي تلاشي در راستاي اغناء روحيه جستجوگري و  كاوشگري جامعه علمي دانشگاهي براي كسب معلومات و اطلاع ازيافته هاي جديد در عرصه علم و دانش است. علاوه بر آن، برگزاری همایشها به تجمیع تجربیات، برقراری ارتباط مستقیم و رو در روی پژوهشگران و محققین و علم آموزان و ایجاد زمینه ای برای فعالیتهای جمعی کمک شایانی می نماید.

يكي از فعاليتهاي مهم دانشگاه برگزاري همايشهاي بين المللي و داخلي مي باشد كه از طريق همكاري مشترك معاونت پژوهشي دانشگاه با گروههاي آموزشي، مراكز تحقيقات و سازمان ها اجرا مي شود. در راستاي  هرچه بهتر انجام شدن همايش ها، مديريت روابط دانشگاهي، بين الملل و سمينارها در حوزه معاونت پژوهشي مجموعه اي را تحت عنوان راهنماي جامع برگزاري همايش ها تنظيم كرده است.

اعتبارات لازم برای همایش و موسسات تامین کننده آن باید پیش بینی بشود. تاریخ و زمان برگزاری همایش,  سوابق ونتایج حاصل از همایش های قبلی با موضوع مرتبط ,  اهداف همایش و کاربردهای آن ,  عنوان همایش  ,  حوزه فعالیت های همایش و اعضای آن و نام و مسئول دبیر برگزاری همایش باید از طریق رسانه ها و اعلان های تبلیغاتی به اطلاع علاقمندان و شرکت کنندگان در همایش برسد.

باید بستری فراهم شود که علاقمندان و مشتاقان و صاحب نظران بتوانند پیشنهادات خود را به کمیته اجرایی همایش برسانند تا بعد  از بررسی و تحقیق در صورت لزوم این نظرات و پیشنهادات در جهت بهبود هرچه بهتر و سریعتر همایش بکار گرفته شود.

تعداد سخنران ها و میهمانان مدعوین  داخلی و خارجی وسایر افراد اعم از دانشجوها و محققان دعوت شده باید مشخص شود  و مدت زمان لازم برای هر سخنران به آنها گوشزد شود.

بهتر است جدول زمانی و زمانبندی اجرایی طرح قبلا تنظیم شده و در اختیار شرکت کنندگان قرار بگیرد.

تعاريف

همايش ( كنگره ): گردهمايي است رسمي ، متشكل از متخصصين و افراد با تجربه كه در آن ضمن طرح تازه هاي علمي، نتايج تحقيقات و پژوهشهاي انجام شده در موضوع علمي مشخص بصورت ارائه مقاله ، سخنراني و پوستر برگزار مي گردد. كنگره داراي سخنرانان متعدد بوده و بصورت دوره اي از يك تا پنج سال يكبار تكرار مي گردد. طول مدت كنگره معمولا سه روز يا بيشتر مي باشد . براي برگزاري هر كنگره تشكيل تعدادي كميته تخصصي ضرورت دارد.

همايش ( كنگره) بين المللي  : همايشي است كه داراي ويژگيهاي زير باشد:

الف – به تصويب هيئت وزيران رسيده باشد .

ب –  با مشاركت يك يا چند سازمان يا انجمن تخصصي خارجي برگزار شود .

ج –  حداقل ۵ سخنران از ۳ كشور خارجي در آن مشاركت علمي داشته باشند .

د – داراي هدف و موضوع بين المللي باشد ( مخاطباني از مليت هاي گوناگون داشته يا موضوع مورد علاقه مليت هاي مختلف را مورد بحث قرار دهد).

هم انديشي ( سمينار) : اجتماعات و گردهمايي كه هدف آن بيان تازه هاي علمي ، مبادله تجربيات و تجديد اطلاعات در جهت چاره جويي و حل مشكلات حرفه اي شركت كنندگان است . سمينارها به صورت ارائه سخنراني ، ميزگرد ، پانل و جلسات پرسش و پاسخ ارائه مي گردد و طول مدت آن بيش از يك روز و معمولا دو تا سه روز مي باشد.

فراهم ايي ( كنفرانس) : نشستها و اجتماعاتي كه به منظور شور و بحث در يك زمينه خاص تشكيل مي گردد و در آن افراد نقطه نظرات خود را درباره مسائل و مشكلات مهم از طريق سخنراني، جلسات پرسش و پاسخ ، ميزگرد و گزارش موارد جالب ( Case Report) مطرح مي نمايند. اين نشستها مي تواند در طي يك روز يا به صورت جلسات دوره اي تشكيل گردد. چنانچه اين جلسات بصورت ادواري تشكيل شود به آن كنفرانسهاي دوره اي اطلاق مي شود.

هم نشست ( سمپوزيوم ) : به منظور آموزش مسائل علمي تخصصي و فوق تخصصي درباره موضوعي خاص به صورت سخنراني ، كار گروهي ، بحث و ارائه مقاله برگزار مي گردد . در سمپوزيم هر يك از سخنرانان درباره جنبه خاصي از موضوع به  بحث مي پردازند. مخاطبين سمپوزيوم افراد متخصص و صاحبنظر مي باشند . طول مدت سمپوزيوم معمولا يك روز است .

فهرست مطالب

مقدمه
تعاريف
مقدمات اوليه برگزاري همايش
ساختار سازمانی یک همایش بصورت زیر است
وظایف کمیته علمی همایش
وظایف دبیرخانه همایش
تركيب و شرح وظايف كميته علمي همايش
وظایف کمیته اجرائی همایش
شرح وظايف كميته علمي
تركيب و شرح وظايف كميته اجرائي همايش
شرح وظايف كميته اجرايي همايش
واحدهاي عملياتي كميته اجرايي
شرح وظايف دبيرخانه همايش
سطوح برگزاری همایش
چه همایش هایی بعنوان همایش های بین المللی شناخته میشود؟
تدارکات ضروری در برگزاری همایش
اطلاع رسانی به موقع همایش
راههای اطلاع رسانی همایش
نکاتی که در برگزاری همایش باید به آنها دقت کرد
منابع

«جهت دانلود فایل اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

43 − 41 =