تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۶ ص وورد

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۶ ص وورد

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

همانگونه كه در مقدمه رساله اشاره شد، ما در اين پژوهش در پي نشان دادن تأثير سياست‌هاي ناسيوناليستي افراطي به عنوان عامل اصلي فروپاشي رژيم پهلوي هستيم. در عين حال از آنجا كه تحوّلات و رخدادهاي اجتماعي و تاريخي پديده‌هايي ساده و تك بعدي نيستند، بديهي است كه انقلاب ايران را نيز نمي‌توان صرفاً به يك عامل تقليل داد. بنابراين، در قالب سه فرضيه‌ي مكمّل (كه در مقدمه‌ي رساله به آنها اشاره شد) به بررسي تأثير همزمان سه متغيّر توسعه ناموزون، تضعيف روحانيّت به عنوان يك نيروي با نفوذ و مؤثر اجتماعي، و بحران‌هاي اقتصادي- اجتماعي ناشي از سرمايه‌داري وابسته در كنار سياست‌هاي ناسيوناليستي افراطي رژيم پهلوي، خواهيم پرداخت.

در واقع، مدعاي اصلي اين رساله همان‌گونه كه در مقدّمه نيز اشاره شد، آشكار ساختن اين واقعيّت است كه فروپاشي رژيم پهلوي نتيجه‌ي تأثير همزمان و موازي چند عامل بوده كه در اين ميان ناسيوناليسم عظمت‌طلبانه و افراطي شاه نقش عامل اصلي را ايفا نموده است.

همچنین، در اين فصل از تحقيق سعي خواهد شد تا تأثير متقابل ناسيوناليسم افراطي شاه و سه متغیر فوق بر یکدیگر و نیز بر تشديد تحوّلاتي كه به سرنگوني رژيم پهلوي منجر گردید نشان داده شود.

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

 

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

 

نظر به اينكه تحوّلات اجتماعي- تاريخي در بستر يك روند يا سير زماني پديد مي‌آيند و به وقوع مي‌پيوندند، در ارائه مباحث آتي كوشش به عمل آمده است تا سير منطقي و توالي زماني تحوّلات نيز تا حدّ امكان مدّنظر واقع شود و متغيّرهاي پژوهش در همين چارچوب و بستر تاريخي مورد مطالعه و ارزيابي قرار گيرند. بنابراين تلاش كرده‌ام تا ضمن دنبال كردن روند تحوّلات تاريخي ايران در فاصله سال‌هاي ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷، حضور و تأثير هر يك از متغيّرهاي فوق را بررسي نمايم.

 

۱ آغاز حکومت و پیشروی به سوی قدرت (۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲)

۱-۱  سقوط رضاشاه و روي كارآمدن محمدرضاشاه           

رضاشاه كه تحت فشار دولت انگليس مجبور به استعفا شد، در شهريور۱۳۲۰ از قدرت كناره گرفت. بر اساس پيماني كه در تهران به امضاء رسيد، مقرر گرديد سربازان متفقين تا پايان جنگ در ايران بمانند و از امكانات كشور استفاده كنند، ولي در مقابل، استقلال و تماميت ارضي ايران را محترم شمارند. افتادن سريع رضاشاه از قدرت،  تنها نتيجه اشغال ايران نبود، بلكه به دليل  بیزاری بيشتر ايرانيان از دیکتاتوری او نیز بود. حتي يك طبقه اجتماعي هم يافت نمي شد كه حكومت او را همراهي كند. بيشتر كاركنان دولت و سياستمداران سخت از وي انتقاد مي‌كردند و حتي ارتش به عنوان برجسته‌ترين دستاورد رضاشاه نيز، روحيه خود را باخته بود. از همان زمان كه رضاشاه كناره گيري خود را اعلام كرد، حتي پيش از آن كه كشور را ترك نماید نمايندگان مجلس كه به جاي برگزيده شدن از سوي مردم بيشتر به وسيله دولت دست چين شده بودند، او را متهم به دیکتاتوري، خودكامگي، فساد و چپاول اموال خصوصي كردند.

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

 

تحقیق آماده دوران محمدرضاشاه – ۷۵ ص وورد

 

شكست و فروپاشي سريع نيروهاي ارتش ايران، ناشي از بي‌ثباتي رژيم استبدادي رضاشاه و عدم استقلال و انسجام سازماني بود كه طيّ بيست سال، بخش عمده‌ي درآمدهاي مملكت صرف توسعه و تقويت آن شده بود. اين ارتش ساختار مردمي نداشت و مأموريت اصلي آن «حفظ تاج و تخت سلطنت» بود كه هر صبحگاه و شامگاه طي مراسمي با دعاي افسران و سربازان در پادگان‌ها تكرار مي‌شد تا شاه‌دوستي و فردپرستي، در روح و انديشه آن‌ها رسوخ كند. به همين دليل، بيشتر واحدهاي ارتش شاهنشاهي پيش از برخورد با مهاجمين روسي و انگليسي در مرزهاي كشور پراكنده و متلاشي شدند. حتي برخي از فرماندهان لشکرها، به محض شنيدن خبر حمله دشمن، يگان‌هاي خود را رها كردند و گريختند (نجاتي، ۱۳۷۱ الف: ۴۳).

رضاشاه در طي حكومتش متكي به ارتش و درباريان بود. او به كمك ناسيوناليسم افراطي مبتني بر عظمت و قدرت شاهان ايران باستان، سعي مي كرد براي حكومت خود مشروعيت كسب كند. بي‌توجّهي او به خواست و اراده مردم سبب گرديد كه در هنگام عزلش به وسيله بيگانگان، مورد بي‌اعتنايي و حتّي غضب مردم نيز قرار گيرد.

«جهت دانلود فایل اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 49 = 57