پاورپوینت آرایه ادبی مبحث کنایه

پاورپوینت آرایه ادبی مبحث کنایه

 

 

 

به نام خدا

 

مشخصات فایل

فرمت:power point

قابل ویرایش و آماده پیرینت

تعداد اسلاید : ۸ اسلاید

بنام خدا آرایه ادبی
جلسه۱۳
مبحث : کنایه مبحث: درس پانزدهم: کنایه
کنایه:
*پوشیده سخن گفتن دربارة امری به شرط وجود دلیل یا نمونه.
مثال: نرفتم به محرومی از هیچ کوی / چرا از درحق شوم زرد روی. توضیح: زرد رو شدن کنایه از شرمنده بودن (چون بارزترین دلیل و نشانة شرمندگی زرد شدن چهرة آدم است.)
*بیان نشانة یک چیز و ارادة خود آن چیز یا دریافت معنی از طریق معنِی معنی دارد که آن «شرمندگی» است. قصد شاعر از کنایه:
۱- ذهن خواننده را به تلاش وا می دارد.
۲- ایجاد حالت اعجاب و درنگ می کند.
۳- حالات را برای خواننده محسوس می­سازد زیبایی کنایه:
۱- در غیر قابل انکار بودن آن است.
۲- در قدرت اقناع و تاثیر بی­نظیر آن است. مثال: همینت بسنده است اگر بشنوی / که گر خاری کاری، سمن ندروی. توضیح: شاعر نمونه ای ذکرمی کند محسوس و عینی و غیر قابل انکار. مقصود شاعر این است که کار بد پایانی خوب نخواهد داشت. و این گونه مخاطب مفهوم را از طریق استدلال و معنِی معنی در می­یابد این تاثیر بی نظیر و قدرت اقناع کنایه است. *کنایه ادعای خود را با دلیل همراه میسازد و از این رو مخاطب توان انکار آن را ندارد و آن را می پذیرد. مثالی دیگر : نوشتة «شکستنی است» روی جعبة تلویزیون است. توضیح: نویسنده با بیان علت، فرصت پرسش را از مخاطب میگیرد. نویسنده «علت کار» را به جای «کار» بیان کرده است. (چون داخل جعبه شکستنی است در محل شیء دقت شود.) قصد نویسنده آن است که ذهن مخاطب با تلاش مفهوم را دریابد. ) *تعریف کنایه: به زبان ساده ، آوردن عبارت یا ترکیبی در دو معنی دور و نزدیک که مقصود گوینده معنی دور آن است.
مثال:
هنوز از دهن بوی شیر آیدش همی رای شمشیرو تیر آیدش
توضیح: این که «از دهن بوی شیر بیاید، می­تواند یک واقعیت باشد اما مقصود شاعر از این عبارت این است هنوز طفل و کودک است نه آن که واقعاً بوی شیر از دهان او بیاید پایان

 

 

درصورت سوال یا مشکل در خرید یا نارضایتی از فایل خریداری شده با مدیر فروشگاه در ارتباط باشید.در صورتی که درمورد یک فایل سوال داشته باشید سریعا پاسخ خواهیم داد و درصورتی که از یک محصول شکایت داشته باشید سریعا از فروشگاه حذف خواهد شد.

ضمانت خرید

تا ۲۴ ساعت پس از خرید در صورتی که از فایل خریداری شده نارضایتی داشته باشید ۱۰۰ درصد وجه به حساب شما عودت داده خواهد شد. برای پیگیری خرید به بخش پشتیبانی مراجعه کنید.

 

«جهت دانلود فایل اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

70 − 67 =