پاور پوینت (اسلاید) نظام بهداشتي، درماني و تطبيقي کشور اتريش

پاور پوینت (اسلاید) نظام بهداشتي، درماني و تطبيقي کشور اتريش

 با سلام

فایل نظام بهداشتي، درماني و تطبيقي کشور اتريش یک پاورپوینت بسیار عالی در ۸۶ اسلاید می باشد این PowerPoint بر اساس استاندارد های اصلی طراحی پاورپوینت آماده و تنظیم شده است؛ این فایل دارای طراحی بسیار عالی و چشم نواز می باشد.
شما با استفاده ازاین پاورپوینت میتوانید یک ارائه بسیارعالی و با شکوهی داشته باشید و همه حاضرین با اشتیاق به مطالب شما گوش خواهند داد.

لطفا نگران مطالب داخل پاورپوینت نباشید، مطالب داخل اسلاید ها بسیار ساده و قابل درک برای شما می باشد، ما عالی بودن این فایل رو تضمین می کنیم.


محتواب برخی از اسلاید ها :

توجه داشته باشید هرگونه بهم ریختگی در متن زیر در اثر کپی کردن از پاورپوینت می باشد و در فایل پاورپوینت اصلی هیچ اشکال و به هم ریختگی وجود ندارد

جغرافياى طبيعى

کشور اتريش در نيمکره شمالى و نيمکره شرقى در مرکز قاره اروپا واقع شده و بخش مهمى از ناحيه آلپ شرقى و منطقه دانوب اصلى‌ترين مظهر جغرافيايى آن را تشکيل مى‌دهد و به دريا راهى ندارد.
اتريش به عنوان نگين کشورهاى اروپايي محل تلاقى راه‌هاى بازرگانى و ترانزيتى و نيز محل فرهنگ‌هاى تمام منطقه اروپا بوده و چهار راه اين کشورها محسوب مى‌گردد.

مساحت اتريش ۸۳،۸۵۷ کيلومتر مربع (۳۲،۳۷۷ مايل مربع) است و کشورهاى چک و آلمان در شمال، ايتاليا و اسلونى در جنوب، مجارستان و اسلواکى در شرق و سوئيس و ليختن اشتاين در غرب همسايگان اين کشور را تشکيل مى‌دهند و جمعاً ۲۶۳۷ کيلومتر با کشورهاى همجوار خود مرز مشترک دارد.

تاريخ به هر يک از ايالت‌هاى اتريش ويژگى‌هاى خاص قومي، اقتصادى و فرهنگى داده است که البته وضعيّت اقليمى گوناگون اين کشور در ايجاد آن نقشى مؤثر داشته است. تفاوت آب و هوا و وضعيّت نشو و نماى نباتات سبب ايجاد تفاوت در شيوه زندگي، آداب و رسوم، خوراک و پوشاک مردم مى‌شود، که در اين گونه‌گونى به وضوح در سراسر خاک اتريش به‌چشم مى‌خورد.

مهمترين شهرهاى اتريش از نظر اقتصادي، سياسى و فرهنگى عبارتند از: وين، سالتسبورگ، اينزبروک، لينز و گراتسوين طى قرن‌ها مرکز امپراتورى چندمليتى اروپا بوده است. شهرهاى سالتسبورگ، اينزبروک و گراتس از قديمى‌ترين مراکز توسعه و تبادل فرهنگ‌ها بوده و پيش از ساير شهرها به ساخت ادارى متمرکز دست يافتند، در نتيجه نقش مهم و مؤثرى را در تاريخ کشور ايفاء نموده‌اند.

جمعیّت و ترکیب و پراکندگی آن رشد جمعیت مهاجرت
فرهنگ مردم زبان مردم مذهب مردم
غذای مردم جشن ها و تعطیلات رسمی

جغرافياى انسانی

اتريش با جمعيتي در حدود ۸/۵ ميليون نفر بيش از هر چيز به مردمي با فرهنگ با استانداردهاي بالاي زندگي مشهور هستند. تقريبا يك چهارم از جمعيت كشور در وين، پايتخت اتريش و به نوعي پايتخت فرهنگي اروپا سكونت دارند.
نحوه لباس پوشيدن مردم فعلى اتريش شباهت بسيارى به پوشش آمريکايى‌ها دارد، به ويژه لباس‌هاى گرم آن ها. اتريشى‌ها تنها در مراسم و به مناسبت‌هاى خاص لباس‌هاى محلي، سنتى و يا ملى خود را مى‌پوشند. در ميان آداب و رسوم فعلى مردم اتريش، عاداتى نيز ديده مى‌شود که سنتى نيستند، ولى راهشان را به ميان فرهنگ اتريش باز نموده‌اند. اين عادات مانند روز پدر، روز مادر و عادات ديگر که متأثر از آداب و رسوم ساير کشورها مى‌باشد و يا چون جنبه تجارى پيدا مى‌کنند از طريق رسانه‌هاى همگانى به فرهنگ کشورها آمده و ماندگار شده است.

فرهنگ مردم

زبان رسمی اتریش، آلمانی است و ۹۸% مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند. در کنار آلمانی اقلیتی به زبان‌هایکروات، اسلوونیايی و مجارستانی صحبت می کنند. البته كوه هاي شگفت انگيز و با عظمت آلپ باعث خلق گويش ها و لهجه هاي گوناگوني از زبان آلماني در مناطق كوهستاني اتريش شده است. اكثريت مردم اتريش به گويش اتريشي – باواريايي صحبت مي كنند. دستور زبان آلماني در اتريش با قواعد زباني كه در آلمان به كار مي رود، تفاوت هايي دارد كه البته اين تفاوت ها چندان قابل توجه نيست. آلماني در كنار زبان هاي انگليسي، دانماركي، فنلاندي و هلندي به شاخه ی ژرمني از خانواده ی بزرگ زبان هاي هندواروپايي تعلق دارد.

زبان مردم

دين اصلي در اتريش مسيحيت كاتوليك است و در حدود ۷۵ درصد از جمعيت اين كشور پيرو كليساي كاتوليك مي باشند كه البته اين تعداد رو به كاهش است و تنها ۵ درصد مردم پروتستان هستند. نكته ی جالب اين كه پس از ظهور و اوج اصلاحات مذهبي توسط لوتر و كالوين و وجود نهضت پروتستان در شمال و مركز آلمان، اتريش و منطقه باواريا در قرن هفده و هجده به كانون مبارزات ضد اصلاحات عليه پروتستان ها تبديل شد. اگر چه با ظهور امپراتور ژوزف دوم در اواخر قرن ۱۸ و اعلام آزادي اديان افراط در حمايت از كليساي كاتوليك كمتر شد، ولي كليساي كاتوليك در اتريش حتي در زمان حال نيز از نفوذ بالايي برخوردار است.
حدود ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ۸ میلیونی اتریش را مسلمانان تشکیل می دهند که درصد قابل توجهی از آن ها را مهاجرانی از کشور های ترکیه، شبه جزیره بالکان، ایران، کشورهای عربی، افغانستان، پاکستان و هند که از دهه هفتاد به این کشور سفر کرده اند، تشکیل می دهند. تعداد مسلمانان در اتریش در سال ۱۹۷۱ میلادی ۲۳ هزار نفر بوده است که این تعداد در سال ۱۹۹۱ به ۱۶۰ هزار مسلمان، در سال ۲۰۰۱ به ۳۳۵ هزار مسلمان و در سال ۲۰۱۰ به حدود ۵۰۰ هزار مسلمان رسیده است که این آمار نشان از افزایش تعداد مسلمانان و انتشار اسلام در اتریش در دهه های اخیر دارد.

مذهب مردم

غذاهای اتریش، سبکي از غذاهای بومی اتریش و مخلوطي از تأثیرات امپراتوری سابق اتریش و مجارستان است. محبوب ترین گوشت ها در اتریش، گوشت خوک، گوشت گاو و مرغ است.
بيشتر غذاهاى آن ها تحت تأثير غذاهاى آلماني، چکسلواکى و مجارها قرار گرفته است.

غذای مردم

سال رسمى اتريش سال ميلادى است و اين کشور از جمله کشورهاى اروپايى است که تعطيلات رسمى مذهبى آن زياد مى‌باشد. اين‌گونه تعطيلات حتى در داخل اين کشور و در ايالت‌هاى مختلف نيز فرق مى‌کند. به هر حال تعطيلات و اعياد رسمى اتريش در سطح ملى در هر سال به شرح ذيل مى‌باشد:
سال نو، اول ژانويه
روز سه پادشاه مقدس، روز ۶ ژانويه
ايسترن (عيد پاک)، ۲۴ و ۲۵ مارس
روز جهانى کارگر، اول ماه مي
پفينگستين (Pifingsten) ، روزهاى ۱۴ و ۱۵ ماه می
دفن جسد حضرت مسيح، ۲۵ ماه می
روز ملى اتريش، ۲۶ اکتبر
کريسمس، ۲۵ دسامبر
روز استفان‌ام (Stephan M)، روز ۲۶ دسامبر
هر ايالت اتريش جشن‌هايى خاص خود دارد که به يکى از مقدسين مربوط است. در اواخر تابستان جشنواره موسيقى که توجه جهانيان را به خود معطوف مى‌دارد، آغاز مى‌شود. در اين هنگام همه جا را با پرچم‌هاى رنگارنگ مى‌آرايند و شهر غرق شادى و سرور مى‌گردد. در وين هنگام گشايش فصل اپراها، جشن‌هايى برقرار مى‌شود که مردم وين ماه‌ها قبل آن را تدارک مى‌بينند. برنامه‌هاى مفصل سمفونى و اپرا در تماشاخانه‌هاى بزرگ اجرا مى‌شود. آواز و موسيقى قسمت عمده زندگى مردم اتريش به ويژه وين را تشکيل مى‌دهد. ترانه‌هاى محلي، دسته‌هاى نوازندگان دهات در مراسم و جشن‌هاى محلي، همه در ايجاد سنت بزرگ موسيقى اين کشور سهمى دارند.

جشن ها و تعطیلات رسمی

در سال ۱۹۹۱ ميلادى جمهورى فدرال اتريش بالغ بر ۷،۸۱۲،۰۰۰ نفر جمعيّت داشته است که بدون احتساب ۵۱۱۲ هزار نفر خارجي، در اتريش بوده است. درصد افزايش جمعيّت طى دهه (۱۹۹۱-۱۹۸۱)، ۷،۵۵۳،۳۳۸ حدود ۴/۳ به‌نظر مى‌رسد.

در سال ۱۹۹۱ ميلادى به ازاء هر ۱۰۰ نفر مرد، ۱۱۱ زن در اتريش زندگى مى‌کردند. طى يکصد و بيست سال گذشته همواره شمار زنان در اين کشور بيش از مردان بوده است و زنان بين ۵۱/۵ تا ۵۳ درصد جمعيّت اتريش را تشکيل مى‌داده‌اند.

طى دهه (۱۹۹۱-۱۹۸۱)، ۱/۳ سال به متوسط طول عمر مردم اتريش افزوده شده است. متوسط طول عمر زنان هميشه بيش از مردان بوده است.

جمعيّت و ترکيب و پراکندگى آن

جدول جدول جمعيّت اتريش طى دو دهه اخير و بر حسب جنسيت

سال کل جمعيّت زن مرد
۱۹۷۱ ۷۴۹۱ – –
۱۹۸۱ ۷۵۵۵ ۳۹۸۳ ۳۵۷۲
۱۹۹۱ ۷۸۱۲ – –

جدول متوسط طول عمر مردم اتريش بر حسب جنسيت طى دو دهه اخير

سال متوسط عمر زن مرد
۱۹۷۱ ۷۰/۲ ۷۳/۷ ۶۶/۶
۱۹۸۱ ۷۲/۸ ۷۴/۴ ۶۹/۳
۱۹۹۱ ۷۵/۹ ۷۹/۲ ۷۲/۶

از لحاظ سنى وضعيّت جمعيّت اتريش تا سال ۱۹۸۶ ميلادى به شرح زير بوده است:

کمتر از ۱۴ سال ۲۴ درصد
۱۵-۶۰ سال ۴/۵۵ درصد
۶۰ سال به بالا ۶/۲۰ درصد

جمعيّت و ترکيب و پراکندگى آن

حدود ۵۳ درصد از جمعيّت اتريش در شهرها زندگى مى‌کنند و به جز شهر وين که جمعيّت آن از يک ميليون نفر بيشتر است بقيهٔ شهرهاى اتريش از جمله مراکز نه ايالت آن از جمعيّت کمترى برخوردارند.
جمعيّت اتريش بر حسب ايالت‌هاى نه‌گانه آن طى يک دهه اخير
نام ايالت جمعيّت در سال ۱۹۸۱ جمعيّت در سال ۱۹۹۱ نام مراکز ايالت جمعيّت مراکز ايالات سال ۱۹۸۱
بورگن‌لند ۲۷۰ ۲۷۴ آيزنشتات ۱۰
کارنتيا ۵۳۶ ۵۵۲ کلاگن فورت ۸۷
اتريش عليا ۱۲۷۰ ۱۳۴۰ لينز ۲۰۰
اتريش سفلي ۱۴۲۸ ۱۴۸۱ سنت پولتن ۵۰
سالتسبورگ ۴۴۲ ۴۸۴ سالتسبورگ ۱۳۹
استيريا ۱۱۸۷ ۱۱۸۵ گراتس ۲۴۳
تيرول ۵۸۷ ۶۳۰ اينزبروک ۱۱۷
ورالبرگ ۳۰۵ ۳۳۳ بريگنس ۲۵
وين ۱۵۳۱ ۱۵۳۳ وين (جمعيّت کل ايالت وين آمده است) ۱۵۳۱
کل اتريش ۷۵۵۵ ۷۸۱۲ – –

جمعيّت و ترکيب و پراکندگى آن

طى سه دهه حدود ۷۳۸ هزار نفر (۴/۱۰ درصد) به جمعيّت اتريش افزوده شده است. در حالى که طى اين مدت نه تنها نرخ رشد جمعيّت در ميان خود اتريشى‌ها رو به کاهش بوده بلکه در سال ۱۹۸۱ ميلادى منفى نيز گرديده است. (جدول مربوطه). طى چند سال قبل از ۱۹۹۱ اين نرخ دوباره رو به افزايش نهاده و به ۴/۱ در سال ۱۹۹۱ ميلادى رسيده است. به‌طورى که از جدول تغييرات نرخ رشد جمعيّت بر مى‌آيد افزايش نرخ رشد جمعيّت بيشتر مربوط به خارجى‌ها و به‌طور کلى غيراتريشى‌هاى ساکن در اتريش مى‌باشد.

همزمان با کاهش نرخ رشد جمعيّت نرخ زاد و ولد، مرگ و مير و همچنين ازدواج نيز کاهش يافته است. به‌طورى که نرخ ازدواج از ۵/۸ درصد در سال ۱۹۶۱ به ۶/۵ درصد در سال ۱۹۹۱ رسيده بود. تحت تأثير کاهش نرخ ازدواج نرخ زاد و ولد نيز کاهش يافته است، از اين رو مهمترين عواملى را که مى‌توان تأثيرگذار بر افزايش نرخ رشد جمعيّت دانست در درجه اول کاهش چشمگير نرخ مرگ و مير در درجه دوم افزايش نرخ رشد جمعيّت در بين غير اتريشى‌ها است. (جدول مربوطه). تراکم جمعيّت در اتريش حدود ۶/۹۰ نفر در هر کيلومتر مربع بوده است.

رشد جمعيّت

جدول جمعيّت اتريش و تغييرات آن طى چند دهه گذشته
سال جمعيّت کل درصد افزايش غيراتريشى (خارجي) درصد افزايش
۱۹۶۱ ۷۰۷۴ – – –
۱۹۷۱ ۷۴۵۷ ۵/۴ – –
۱۹۸۱ ۷۵۵۵ ۱/۳ ۲۹۱ ۷۶
۱۹۹۱ ۷۸۱۲ ۳/۴ ۵۱۲
جدول تغييرات نرخ رشد جمعيّت، نرخ ازدواج، زاد و ولد و مرگ و مير طى سال‌هاى ۱۹۹۱ – ۱۹۵۱ ميلادى
شرح ۱۹۵۱ ۱۹۶۱ ۱۹۷۱ ۱۹۸۱ ۱۹۹۱
نرخ کل رشد جمعيّت ۲/۱ ۶/۵ ۱/۵ ۲/۰ ۱/۴
اتريشى‌ها ۰ ۰ ۱/۱ ۰/۵- ۰/۵
غيراتريشى‌ها ۰ ۰ ۰/۴ ۰/۷ ۰/۹
نرخ ازدواج ۹/۱ ۸/۵ ۶/۴ ۶/۳ ۵/۶
نرخ زاد و ولد ۱۴/۸ ۱۸/۶ ۱۴/۵ ۱۲/۴ ۱۲/۱
نرخ مرگ و مير ۱۲/۷ ۱۲/۱ ۱۳/۰ ۱۲/۳ ۱۰/۷

رشد جمعيّت

اتريش به علت واقع شدن بر سر چهار راه غرب به شرق و شمال به جنوب اروپا، از همان قرن هيجدهم يکى از قطب‌هاى مهاجرپذير اروپا بوده و پايتخت آن وين به دليل موقعيّت سياسى و اجتماعى در قرون ۱۸ و ۱۹ ميلادى به عنوان يک شهر بين‌المللى با اقليت‌هاى مختلف نژادى شهرت يافته است. پس از جدايى مجارستان از اتريش و فروپاشى امپراتورى مجارستان و تشکيل جمهورى اتريش در سال ۱۹۱۸ ميلادي، شمارى از مردم نژادهاى صربى – مجاري و اسلاو – چک از اتريش به‌خصوص وين مهاجرت نمودند. آمار دقيقى از مهاجرت اين افراد در آن زمان وجود ندارد. ولى وجود عده قليلى از اقليت‌هاى قومى بيانگر خروج دسته‌جمعى آنها است.

در سال‌هاى قبل از جنگ جهانى دوم و همچنين در طول جنگ نيز تعدادى از اهالى اتريش (به‌خصوص روشنفکران و يهوديان) از اتريش خارج شده و به کشورهاى ديگر (به‌خصوص ايالات متحده آمريکا) مهاجرت نمودند. وجود محلات اتريشى در ايالات متحده آمريکا و بعضى از کشورهاى آمريکاى لاتين نشانگر کوچ اتريشى‌ها در طول سال‌هاى جنگ جهانى دوم است.

مهاجرت

از سال ۱۹۷۰ ميلادى به علت رونق اقتصادى و گسترش بازار، کارگران خارجى بسيارى از کشورهاى ديگر از جمله يوگسلاوى و ترکيه به اتريش مهاجرت نموده و در بخش خدمات و صنايع مشغول به کار شدند. روند مهاجرت اين کارگران از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۴ ميلادى سير نزولى داشته و دوباره از سال ۱۹۸۵ ميلادى تا کنون روبه افزايش بوده است. (جدول مربوطه)

بيشتر مهاجران اتريش را کارگران خارجى تشکيل مى‌دهند، آنها براى مدنى طولانى يا متوسط در اتريش مسکن گزيده و برخى نيز پس از مدتى مقيم اين کشور مى‌شوند. فزون بر کارگران خارجى پناهندگانى به اتريش مهاجرت مى‌کنند که يا در جستجوى سرپناه بوده و يا آن کشور را براى رسيدن به کشور موردنظر خود بر مى‌گزينند. آنها بيشتر به لحاظ دلايل سياسى به اتريش نمى‌آيند؛ بلکه به جهت موقعيّت اقتصادى و اجتماعى غيرقابل تحمل در کشورشان به اين سرزمين پناه مى‌آورند. اين گروه از پناهندگان اغلب از کشورهاى شرقى اروپا و جهان سوم راهى کشورهاى اروپاى غربى مى‌شوند. (جدول مربوطه).

مهاجرت

جدول وضعيت مهاجرت به اتريش طى سال‌هاى ۱۹۹۱ – ۱۹۷۱ ميلادى
سال کارگران خارجي ساکن يا مقيم شدگان خارجي اعطا يا قبول تابعيت پناهندگان در جستجوى سرپناه
۱۹۷۱ ۱۵۰،۲۱۶ ۲۱۱،۸۹۶ ۵۵۲۱ ۲۰۵۸
۱۹۸۱ ۱۷۱،۷۷۳ ۲۹۱،۴۴۸ ۷۴۳۲ ۳۴،۵۵۷
۱۹۸۲ ۱۵۵۹۸۸ ۳۰۲،۸۷۲ ۷۱۵۹ ۶۳۱۴
۱۹۸۳ ۱۴۵،۳۴۷ ۲۷۵،۰۱۶ ۹۹۰۰ ۵۸۶۸
۱۹۸۴ ۱۳۸،۷۱۰ ۲۶۸،۷۶۲ ۷۷۹۲ ۷۲۰۸
۱۹۸۵ ۱۴۰،۲۰۶ ۲۷۱،۷۲۰ ۷۳۱۱ ۶۷۲۴
۱۹۸۶ ۱۴۵،۹۶۳ ۲۷۵،۶۶۳ ۸۰۶۰ ۸۶۳۹
۱۹۸۷ ۱۴۷،۳۸۲ ۲۸۳،۰۰۸ ۶۶۱۸ ۱۱،۴۰۶
۱۹۸۸ ۱۵۰،۹۱۵ ۲۹۸،۷۱۵ ۷۳۱۵ ۱۵۷۹۰
۱۹۸۹ ۱۶۷،۳۸۱ ۳۲۲،۶۳۲ ۷۳۰۵ ۲۱،۸۸۲
۱۹۹۰ ۲۱۷،۶۱۱ ۴۱۳،۹۳۲ ۸۹۸۱ ۲۲،۷۸۹
۱۹۹۱ ۲۶۴،۱۰۲ ۵۱۰،۰۳۲ – ۲۷،۳۰۶

مهاجرت

جغرافياى سیاسی

واقع شدن اتريش بر سر راه‌هاى شمال به جنوب و شرق و غرب اروپا از يک سو و در قلب اروپاى مرکزى از سوى ديگر، موقعيّت اين کشور را از لحاظ استراتژيکى بسيار با اهميّت و حساس نموده است. همين وضعيّت سبب گرديد که اين کشور از ديرباز محل تلاقى سه فرهنگ و تمدن بسيار مهم اروپايى (رومي، ژرمن و اسلاو) باشد.

تاريخ اتريش هم که ساخته و پرداخته موقعيّت جغرافيايى آن است، نقش کليدى اين کشور را به عنوان مرکز اروپا در تاريخ اروپا، نمايان ساخته است، به ويژه آنکه سال‌ها اين کشور يکى از کشورهاى قدرتمند منطقه اروپا بوده و رهبرى مرکز فرهنگى اروپا را نيز به عهده داشته است.

موقعيّت خاص ژئوپلتيکى و تاريخى اين کشور، بى‌طرفى و روابط خويش يا ديگر کشورها اين امکان را فراهم ساخت که همچون پل ارتباطى بين شرق و غرب ايفاء نقش نمايد و محل امنى براى تبادل نظريات و اطلاعات دو بلوک شرق و غرب باشد. با استفاده از اين امکان و براى تثبيت موقعيّت سياسى خود، سعى بر ميزبانى مراکز بين‌المللى داشته تا علاوه بر سرازير نمودن امکانات مادى فراوان به کشور، اعتبار و پرستيژ شايانى در سطح بين‌المللى کسب نمايد و در ضمن با برخورد سياسى سنجيده، به امنيّت و آرامش کشور و در نتيجه منطقه را يارى رساند. اين‌گونه تدابير، اکنون اتريش را از يک ثبات سياسى و اقتصادى مطلوبى در سطح بين‌المللى برخوردار نموده است.

آثار گسترده و همه جانبه تحوّلات بنيادين و سرنوشت‌ساز اخير اروپا، چنان فراگير بود که سراسر جهان را متأثر نموده است. آثار اوليه اين تحوّلات ابتدا بر سواحل کشور اتريش که در قلب اين تحوّلات قرار دارد، فرود آمده و اين کشور را با وضعيّتى نو روبه‌رو ساخته است. مطرح شدن اروپا به‌عنوان قطب جديد قدرت و جايگاه اتريش در اروپاى واحد آينده، مقوله‌اى است که از هم‌اکنون ذهن سياست‌مداران و دولت‌مردان اتريش را به خود مشغول داشته تا بتواند در عرصه سياست و اقتصاد اروپاى جديد جايگاهى مستحکم داشته باشد.

اتريش در قرون جديد اتريش در قرون معاصر

تاریخ اتریش

از سال ۱۴۳۸ که آبرشت دوّم پادشاه آلمان و بوهم و مجارستان (امپراطورى مقدّس) امپراطور روم شد. اصطلاح خاندان پادشاهى اتريش يا خاندان هايسبورگ مترادف گرديد و اين خاندان تا سال ۱۸۰۶ بر امپراطورى مقدس روم فرمانروائى داشت. اتريش در تمام قرن شانزدهم سدّى در مقابل ترک‌ها بود.

کمى بيش از انقراض امپراطورى مقدس روم، فرانسيس دوم از امپراطوران امپراطورى مقدس در سال ۱۸۰۴ نام امپراطور اتريش بر خود نهاد. در اين زمان اتريش مشتمل بود بر قسمت آلمانى‌زبان اتريش، بوهم، لهستان، موراوي، لهباردي، ونسي، هنگري، کرواسي، واسلاوونيا.

اتريش در قرون جديد

در اين موقع (۱۸۰۹) مترنيخ وزير امور خارجه اتريش بود. او رهبر ارتجاع در اروپا به حساب مى‌آمد تا جائى‌ که جاسوسي، سانسور، و سرکوبى جنبش‌هاى آزادى‌خواهانه، از مشخصّات اصلى سياست او بود، به‌طورى که دوره ۱۸۱۵ تا ۱۸۴۸ را عصر مترنيخ نام نهاده‌اند. او از آن پس به بسط نفوذ اتريش در بالکان پرداخت. به‌موجب پيمان برلن در ۱۸۷۸ سرزمين بوسنى و هرزگووين را به خاک اتريش ضميمه کرد و اين امر روابط اتريش را با روسيه و صربستان سخت تيره کرد (۱۹۰۸)

امپراطور اتريش در اين زمان فرانسواژوزف بود که از سال ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۶ مدت ۶۰ سال اتريش و هنگرى را اداره مى‌کرد. او جنگ‌هاى مختلفى با ايتاليا و آلمان (پروس) انجام داد، ليکن در اين جنگ‌ها چند قسمت از خاک اتريش را از دست داد و موجب برترى يافتن پروس شد. فرانسواژوزف در سال ۱۸۷۹ با آلمان اتحادى برقرار کرد که بعدها ايتاليا نيز به آن پيوست (اتحاد مثلث).

اتريش در قرون معاصر

در سال ۱۹۱۴ فرانسيس فرديناند پسر و وليعهد فرانسوا ژوزف در بوسنى به قتل رسيد و اين واقعه موجب بروز جنگ جهانى اول شد. اين جنگ حدود ۴ سال طول کشيد و در اواسط جنگ در سال ۱۹۱۶ فرانسواژوزف درگذشت. اتريش در جنگ دوش به دوش آلمان مى‌جنگيد ولى دچار شکست‌هاى فاحشى گشت. پيامد اين شکست‌ها متصرّفات اتريش يکى پس از ديگرى مستقل شدند يا به کشورهاى همزبان و همجوار خود پيوستند.

در سال ۱۹۳۸ اتريش که هسته مرکزى امپراطورى هاپسوبورگ‌ها بود، نيز استقلال خود را از دست داد و به‌موجب پيمانى با هيتلر صدراعظم آلمان نازي، ضميمهٔ کشور آلمان شد.

پس از آنکه آلمان هيتلرى در جنگ جهانى دوم شکست خورد، يک چند کشور، اتريش به‌دست شوروى‌ها افتاد ولى با کمک متفقّين دوباره استقلال خود را بازيافت.

اتريش در قرون معاصر

اقتصاد اتریش

سیاست اقتصادی و برنامه‌ریزی دولت
اوضاع مالی و شاخص‌های اقتصادی

سیاست اقتصادی و برنامه‌ریزی دولت

سياست اقتصادى اتريش بر پايه عدم دخالت دولت در امور اقتصادى استوار است ولى به هر حال دولت در تصميمات اقتصادى نقش ارشادى و اساسى را بر عهده دارد و سعى در کنترل کلى اقتصاد و هدايت آن به سوى روش‌هاى بهتر و کارآمدتر را مى‌نمايد تا با اشراف همه جانبه بر اقتصاد ملى کشور، آن را از نابسامانى‌ها و ضعف‌هايى که مى‌توانند به اهداف عمومى لطمه بزنند، باز دارد. از اين رو دولت سعى دارد با تنظيم سياست‌هاى اقتصادى مؤثر و کارآمد فعاليّت‌هاى اقتصادى را در مسير شکوفايى اقتصاد ملى هدايت نمايد. نبايد فراموش کرد که در هر شرايطى اصل حاکميّت مکانيزم‌هاى بازار نقش خود را در اقتصاد ملى نمايان مى‌سازد و بر همين اساس مکانيزم‌هاى بازار از يک سو و سعى دولت در هدايت اقتصاد ملى از سوى ديگر موجب مى‌گردد که نوسانات اقتصادى نتوانند لطمه‌اى به اقتصاد کشور وارد آورند. دولت در مسايلى چون تثبيت دستمزد و قيمت‌ها طورى عمل مى‌کند که روند گسترش و شکوفايى ملى متوقف نگردد.

سياست اقتصادى و برنامه‌ريزى دولت

لازم به يادآورى است در مواردى که مکانيزم‌هاى بازار و اصل عرضه و تقاضا نتوانند نقش کارآر و مؤثر خود را در تنظيم دستمزد و قيمت عملى سازند، دولت به ناچار در تعيين دستمزد و قيمت بعضى از اقلام کالاها دخالت مى‌کند، در اين مورد، تعيين قيمت بسيارى از اقلام کشاورزى به منظور جلوگيرى از صدمات احتمالى به کشاورزان را مى‌توان نام برد. اين گفته بدان معنى نيست که دولت در تمام موارد براى تعيين دستمزد و قيمت‌گذارى دخالت دارد، بلکه قيمت بسيارى از کالاها از سيستم کنترل قيمت به دور بوده و مکانيزم حاکم بر بازار (عرضه و تقاضا) تعيين کننده اصلى قيمت بسيارى از آنها است.

سياست اقتصادى و برنامه‌ريزى دولت

با اينکه سيستم اقتصادى اتريش جهت‌گيرى خود را متوجه فعاليّت‌هاى بخش خصوصى نموده، ولى در عين حال بسيارى از مؤسسات بزرگ توليدى و اقتصادى با سرمايه عمومى تشکيل شده و دولت فعاليّت آنها را زيرنظر گرفته است. به عبارت ديگر دولت اجازه داده که بخش خصوصى در کنار بخش عمومى و بخش تعاوني، مالکيت بر ابزار توليد را در اختيار داشته باشد. بخش عمومى صنايع زيربنايى و سنگين، و همچنين راه‌ها، راه‌آهن، جنگل‌ها و منابع طبيعى را در اختيار خود دارد و براى اداره اين‌گونه تأسيسات اقتصادى شرکت‌هاى بزرگ توليدى و بازرگانى تأسيس نموده که برخلاف بسيارى از کشورها که شرکت‌هاى دولتى ناموفق بوده‌اند، اين‌گونه شرکت‌ها در اتريش موفقيّت‌هاى اقتصادى به‌دست آوردند و توانستند علاوه بر چرخش اقتصاد خود، بر شکوفايى اقتصاد ملى هم يارى رسانند.

سياست اقتصادى و برنامه‌ريزى دولت

با اينکه سيستم اقتصادى اتريش جهت‌گيرى خود را متوجه فعاليّت‌هاى بخش خصوصى نموده، ولى در عين حال بسيارى از مؤسسات بزرگ توليدى و اقتصادى با سرمايه عمومى تشکيل شده و دولت فعاليّت آنها را زيرنظر گرفته است. به عبارت ديگر دولت اجازه داده که بخش خصوصى در کنار بخش عمومى و بخش تعاوني، مالکيت بر ابزار توليد را در اختيار داشته باشد. بخش عمومى صنايع زيربنايى و سنگين، و همچنين راه‌ها، راه‌آهن، جنگل‌ها و منابع طبيعى را در اختيار خود دارد و براى اداره اين‌گونه تأسيسات اقتصادى شرکت‌هاى بزرگ توليدى و بازرگانى تأسيس نموده که برخلاف بسيارى از کشورها که شرکت‌هاى دولتى ناموفق بوده‌اند، اين‌گونه شرکت‌ها در اتريش موفقيّت‌هاى اقتصادى به‌دست آوردند و توانستند علاوه بر چرخش اقتصاد خود، بر شکوفايى اقتصاد ملى هم يارى رسانند.

سياست اقتصادى و برنامه‌ريزى دولت

اوضاع مالى و شاخص‌هاى اقتصادى

تورم اتریش
شاخص های اقتصادی

اتريش از جمله با ثبات ترين كشورهاي دنيا با کم ترین میزان تورم است. بر همين اساس افزايش بدهي های عمومی متوقف و سياست مالی بر ایجاد توازن در تعیین بودجه متمرکز شده است. در اين راستا اقدامات همه جانبه اي انجام شده تا از طریق اقدامات آزاد و خصوصی سازی بخش ها، ميزان رشد افزایش یاقته و با اعمال اصلاحات، سيستم اجتماعی طی سال های آتی تضمین شود.
اتریش از ژانویه ۱۹۹۵ عضو اتحادیه اروپا و یکپارچه سازی در بازار مشترک است. کشور اتریش با توجه به تولید سرانه ناخالص ملی به ارزش ۳۸٫۵۴۰ یورو (۲۰۱۴) نه تنها در محدوده اتحادیه اروپا بلکه در سطح بین المللی نیز در رده بالایی قرار دارد.
در سال ۲۰۱۵ نیز رشدی به میزان ۰٫۷% در بخش تولید سرانه ناخالص ملی برای این کشور پیش بینی شده است.
ميزان درآمد ناخالص ملي در اتريش
۲۰۱۱: ۳۰۹٫۶۸ ميليارد يورو
۲۰۱۲: ۳۱۷٫۳۸ ميليارد يورو
۲۰۱۳: ۳۲۳٫۸۱ ميليارد يورو
۲۰۱۴: ۳۲۷٫۲۰ ميليارد يورو

واقعی قبلی بالاترین پایین ترین تاریخ واحد فرکانس
۰٫۷۰ ۱٫۰۰ ۱۰٫۲۰ ۳٫۰۰- ۱۹۵۸ – ۲۰۱۵ در صد ماهیانه
۲۰۱۰=۱۰۰
ارزش های فعلی، داده های تاریخی، پیش بینی، آمار، نمودار و تقویم اقتصادی – اتریش – نرخ تورم.

تقویم GMT مرجع واقعی قبلی توافق پیش بینی
۲۰۱۵-۰۸-۱۴ ۰۸:۰۰ AM Jul ۱٫۲% ۱٫۰% ۰٫۹۳%
۲۰۱۵-۰۹-۱۶ ۰۸:۰۰ AM Aug ۱% ۱٫۲% ۱٫۲۷%
۲۰۱۵-۱۰-۱۶ ۰۸:۰۰ AM Sep ۰٫۷% ۱% ۰٫۸%
۲۰۱۵-۱۱-۱۶ ۰۸:۰۰ AM Oct ۰٫۷% ۰٫۷۷%
۲۰۱۵-۱۲-۱۶ ۰۸:۰۰ AM Nov ۰٫۷۹%

تورم اتريش

قیمت ها گذشته قبلی بالاترین پایین ترین واحد
نرخ تورم ۰٫۷۰ ۱٫۰۰ ۱۰٫۲۰ ۳٫۰۰- درصد
نرخ تورم (ماهانه) ۰٫۴۰- ۰٫۲۰- ۵٫۲۰ ۲٫۶۰- در صد
صفحه اول CPI قیمت مصرف کننده ۱۱۱٫۱۰ ۱۱۰٫۷۰ ۱۱۱٫۳۰ ۱۶٫۳۰ نقاط شاخص
قیمت مصرف کننده هماهنگ شده ۱۲۱٫۸۰ ۱۲۱٫۲۰ ۱۲۲٫۰۰ ۸۵٫۳۰ نقاط شاخص
ضریب تعدیل تولید ناخالص داخلی ۱۰۸٫۷۴ ۱۰۸٫۰۲ ۱۰۸٫۷۴ ۷۳٫۷۶ نقاط شاخص
قیمت تولید ۱۰۱٫۰۰ ۱۰۱٫۳۰ ۱۰۵٫۳۰ ۸۶٫۷۰ نقاط شاخص
تغییر قیمت تولید ۱٫۸۰ – ۱٫۴۶- ۵٫۴۷ -۳٫۲۰ در صد
تورم مواد غذایی ۰٫۸۰ ۰٫۸۰ ۴٫۷۶ ۰٫۶۲ در صد

تورم اتريش لطفا در خرید این فایل تردید نکنید
روی دکمه پرداخت در زیر کلیک کنید

«جهت دانلود فایل اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 67 = 76