فرآیند شکل دهی انفجاری در مقاطع جدار نازک

فرآیند شکل دهی انفجاری در مقاطع جدار نازک

چکیده

در کنار روشهای معمول شکل دهی فلزات، یک سری از روشها به انرژی بالایی برای شکل دادن نیازدارند. که اصطلاحا به این روشها، روشهای شکل دهی بانرخ انرژی بالا می باشد که منبع تامین کننده آن ماده منفجره می باشد.

فرآیند های شکل دهی ورق  که در آنها از انرژی الکتریکی، شیمیایی و مغناطیسی استفاده می شود. به عنوان فرآیندهای شکل دهی با انرژی بالا (HERF) نامیده می شوند. زیرا این انرژی فرآیند در مدت زمان بسیار کوتاهی آزاد می شود. تعدادی از این فرآیندها که در صنایع خاص بکار گرفته می شود به قرار زیر است.

– شکل دهی انفجاری

– شکل دهی الکتروهیدرولیک

– شکل دهی الکترومگنتیک

استفاده ازانرژی خرجهای انفجاری درشکل دهی، اتصال، ساخت وتصحیح ابعادی قطعات درصنایع نظامی وهوا فضا کاربرد گسترده ای یافته است.

در پاره ای از موارد سیال وجود ندارد وماده منفجره درتماس با قطعه کاراست.تغییرشکل درفلز می تواند به صورت آزاد ویابا استفاده ازیک قالب صورت گیرد.تفاوت این دوحالت این است که هنگام استفاده ازقالب، قطعه اجبارا شکل قالب را به خود می گیرد. یکی ازموارد کاربرد این روش، شکل دهی انفجاری پوسته ها است با توجه به این که پوسته ها کاربرد فراوانی درصنایع دارند، شکل دهی آن همواره مورد توجه بوده است.

در این پروژه به شرح فرآیند شکل دهی انفجاری در  مقاطع جدار نازک، معایا و مزایا، خرج های انفجار و تنش کرنش های بوجود آمده از فرایند شکل دهی انفجاری، همچنین محاسبات مربوط به این فرآیند می پردازیم.کاربرد وسیع پوسته ها با اشکال مختلف وبا دقت ابعادی گوناگون، شناخت روشهای شکل دهی پوسته ها را ضروری می کند. جدا از کاربرد پوسته ها درصنایع غیرنظامی، پوسته های استوانه ای که در صنایع هوافضا (نظیرصنایع موشکی) کاربرد دارند، به دلیل داشتن اشکال نسبتا پیچیده وتلورانس های بالا از اهمیت ویژه ای برخوردارهستند. که اغلب برای شکل دادن این پوسته های استوانه ای، ازروش های شکل دهی با نرخ انرژی بالا مثل شکل دهی انفجاری استفاده می شود.

آنچه خواهید دید:

– آشنایی با مفاهیم اولیه فرآیند شکل دهی انفجاری

– روش تحقیق

– نتیجه گیری

– پیشنهادات

– فهرست منابع

«جهت دانلود فایل اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 − 31 =