پاورپوینت درباره راه های جذب دانشجویان به نمـاز

پاورپوینت درباره راه های جذب دانشجویان به نمـاز

فرمت فایل : power point  (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد اسلایدها ۹۱ اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

بخشی از اسلایدها :

اشاره دستورات الهي براي به سعادت و كمال رسانيدن انسان‌ها و در نهايت رسيدن به قرب خداست. براي نيل به اين مقصود خداوند متعال پيامبراني و به ويژه آخرين سفيرش، پيامبر اعظم حضرت محمّد مصطفي (ص) را فرستاد تا انسان‌ها را در يك برنامة تدريجي از انواع آلودگي‌ها، خرافات، كجروي‌ها، و زنگارهاي شرك ـ‌كه همچون غُل و زنجير بر پيكرشان سنگيني مي‌كرد ـ رهايي بخشند. از جملة اين دستورات، فريضه مقدس «نماز» است كه ستون دين است و با پذيرفته شدن آن ساير اعمال نيز پذيرفته مي‌شود. و اگر مورد پذيرش قرار نگيرد، ساير اعمال نيز بي‌نتيجه و مردود است. نماز در حقيقت به منزلة آرم اسلام است و به ساير كارهاي ما، در زندگي ارزش و اعتبار مي‌بخشد. يقيناً يكي از دغدغه‌هاي استادان معارف اسلامي، دعوت و جذب دانشجوياني است كه احياناً اهميت كمتري به نماز مي‌دهند. آنچه در اين مقاله مورد بحث قرار مي‌گيرد عبارت است از عواملي كه در جذب دانشجويان و جوانان به اين فريضه الهي مؤثرند.
 
 

 ترسيم جذابيت‌هاي نماز

§هنگامي كه انسان از زيبائي‌ها و جذابيت‌هاي عبادات به ويژه نماز كه ستون دين است، آگاه شود، پايبندي و توجه به آن فزوني مي‌يابد و مي‌كوشد به نحو احسن آن را به جا آورد.
§براي روشن‌تر شدن اين موضوع ذكر برخي از بيانات نوراني حضرات معصومين ـ عليهم‌السلام ـ‌ ضرورت دارد. پيامبر اسلام (ص) در اين خصوص مي‌فرمايد: «نماز به نهري تشبيه شده كه انسان روزي پنج بار در آن شستشو مي‌كند و ديگر چركي باقي نمي‌ماند.(حر عاملي، وسائل الشيعه،ج ۳، ص ۷، نهج البلاغه، خطبه ۱۹۹،ص ۳۰۷)
§و يا فرمود:نور و روشني چشم من در نماز است(مجلسي، بحارالانوار، ج ۷۷، ص ۷۷)
§و نيز فرمود: نماز، به منزلة پرچم و آرم و نشانة مكتب اسلام است.(متقي هندي، كنزالعمّال في السنن و الافعال، ج ۷ ص ۲۷۹)
 
 
 پاداش رفت و آمد به مسجد و بيان فضيلت نماز جماعت
 
§هنگامي كه پيامبر عظيم‌الشأن اسلام به مدينه هجرت كردند، نخستين اقدام ايشان تأسيس مسجد بود، تا گذشته از اينكه در خدمت عبوديت و بندگي خدا قرار مي‌گيرد، به عنوان يك محل تعليم و تربيت از يك سو و هم‌چنين كانون سياسي و قضايي از سوي ديگر در آيد. ساختن مسجد باعث ايجاد وحدت و يكپارچگي و انسجام بيشتر در ميان جامعه اسلامي گرديد، به طوري كه مسلمين براي اقامه نمازهاي پنجگانه در مسجد حضور پيدا مي‌كردند و باعث اخوت و برادري و نزديك شدن قلوب آنها به يكديگر مي‌گرديد و مي‌توانستند ضمن به جا آوردن فريضه مقدس نماز معارف و احكام اسلامي را از زبان پيامبرگرامي اسلامي بشنوند و عمل نمايند.(بنگريد به مقاله نگارنده (سيد حسين حرّ) در مجلة آينه پژوهش شماره ۸۷، ص ۹)

«جهت دانلود فایل اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 − 28 =